Rådgiver ser vandløsning i Venedig aktuelt for dansk marked

Med et stigende antal stormfloder kan det danske marked drage nytte af samme teknologi, som sikrer Venedig mod oversvømmelse. 
Ifølge rådgiveren DHI kan varslingssystemet som det i Venedig være relevant at anvende i Danmark, når oversvømmelser står for døren. | Foto: Jens Hartmann
Ifølge rådgiveren DHI kan varslingssystemet som det i Venedig være relevant at anvende i Danmark, når oversvømmelser står for døren. | Foto: Jens Hartmann

Når det trækker op til uvejr i Italien, og den historiske by Venedig står over for en stormflod, som kan sætte indbyggerne og de gamle bygninger under vand, kommer den danske rådgivnings- og teknologivirksomhed DHI byen til undsætning.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også