Sønderjysk vandteknikfirma vækster i Sverige og hæver bundlinjen med 50 procent

Watersystems fra Aabenraa kan fremvise et flot årsregnskab for 2019, på trods af at kerneforretningen har været presset i en årrække.
Watersystems sælger miniature-udgaver af renseanlæg til lodsejere, der har brug for bedre rensning af deres spildevand. | Foto: Morten Flarup/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix
Watersystems sælger miniature-udgaver af renseanlæg til lodsejere, der har brug for bedre rensning af deres spildevand. | Foto: Morten Flarup/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix

Et stort og stigende salg af minirenseanlæg til svenske lodsejere, gør at Aabenraa-firmaet Watersystems kommer ud af 2019 med et resultat på 3,2 mio. kr. – en stigning på 50 procent sammenlignet med året år. Samtidig løfter firmaet sin bruttofortjenste med 2 mio. kr. til 10,7 mio. kr.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også