En del af Watch Medier

CleantechWatchsøndag5. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
06.10.2021kl. 17.40

EU vil opfordre til mere ambitiøse nationale mål ved COP26

EU skal lede an, når klimatopmødet COP26 finder sted i Glasgow i november, mener klimaminister Dan Jørgensen.
"Vi er fast besluttede på, at EU fortsætter med at lede an i Glasgow om mindre end en måned," skriver klimaminister Dan Jørgensen (S) på Twitter. | Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
af Ritzau

Der er brug for mere global handling for at håndtere klimakrisen. Og det haster i "ekstrem" grad.

Sådan lyder konklusionen fra EU's miljø- og klimaministre onsdag. Her har de lagt sig fast på EU's position forud for klimatopmødet COP26 i Glasgow, Skotland, til november.

"Verden er i øjeblikket ikke på rette kurs i forhold til at holde den globale opvarmning under 1,5 grader. Mange flere fælles indsatser er nødvendige for at holde vores planets temperatur inden for sikre grænser."

"Ved COP26 vil EU opfordre alle parter fra Parisaftalen til at komme frem med ambitiøse nationale mål for at reducere udledninger af drivhusgasser," udtaler den slovenske miljøminister, Andrej Vizjak, som var vært for mødet, i en meddelelse.

Han mener, at de konklusioner, som ministrene har vedtaget, giver EU viljestyrke og et stærkt mandat til at lede diskussioner ved topmødet i den rigtige retning.

Klimaminister Dan Jørgensen (S) deltog ved mødet onsdag, hvor han plæderede for et ambitiøst EU-mandat.

"Vi er fast besluttede på, at EU fortsætter med at lede an i Glasgow om mindre end en måned," skriver han på Twitter.

Ved COP26 er målet, at landene bliver enige om at sætte fart på handlingerne for at nå målene fra Parisaftalen, der blev indgået i 2015.

197 lande er med i aftalen, og EU's klimaministre er altså enige om, at alle bør fremsætte mere ambitiøse handlingsplaner for at mindske udledningen af CO2.

Det vigtigste mål fra Parisaftalen går på at holde temperaturstigningen under 2 grader - og helst under 1,5 grader - sammenlignet med førindustrielle niveauer.

Klimaministrenes aftale om EU's mandat ved COP26 følger, efter at finansministrene tirsdag blev enige om finansieringsdelen.

Tirsdag understregede finansministrene, at det er vigtigt, at de rige lande overholder løftet om at bidrage med 100 milliarder dollar - cirka 641 milliarder kroner - årligt til fattige landes klimakamp.

Samtidig opfordrede finansministrene andre rige lande uden for EU til også at trække deres del af læsset og spytte mere i kassen for klimafinansiering.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Jens Hartmann
Vand

Danva vil have mere fokus på vandforbruget i Power-to-X

Det haster med at få ændret lovgivningen, hvis vi skal have tilstrækkeligt med vand til at opfylde Danmarks Power-to-X-mål, lyder det fra brancheforeningen.
  • Politiker advarer mod brug af grundvand til varslet elektrolyseanlæg på Bornholm
  • Din Forsyning: Spildevand er kæmpe gevinst i Power-to-x
”Vi forventer at ramme vores målsætning om at sortere en femtedel af den husstandssorterede plast i andet kvartal af 2023,” sagde underdirektør i Damifo Christa Engell Hansen mandag til CleantechWatch. | Foto: Damifo
Nyheder

Her er ugens bedste historier på CleantechWatch

Foto: Marcus Emil Christensen
Miljøteknologi

Grenaa Havn vil være hotspot for genanvendelse af vindmøller

Svendborg Kraftvarme på Bodøvej er blevet købt af Svendborg Fjernvarme. | Foto: PR / Svendborg Kommune
Affald

Kovending i Svendborg: Varmeselskab køber alligevel affaldsforbrænding

For abonnenter

Sådan skal den nye campus med datatcentrene i Sæby se ud. | Foto: Pr/prime Data Centers
Miljøteknologi

Nye amerikanske datacentre i Danmark vil genbruge overskudsvarme

For abonnenter

Arkivfoto.
Vand

Forsyning påtager sig ansvaret for at tørlægge sø

Læs også

Helle Damm-Henrichsen, der kender forsyningsbranchen fra flere tidligere direktørposter i Trefor, starter senest 1. juni. | Foto: Din Forsyning
Vand

Vestjysk forsyning henter tidligere Trefor-direktør ind som ny øverste chef

Din Forsyning har fundet afløseren for Christian Udby, der i efteråret rykkede til Sønderborg Forsyning. 

For abonnenter

Foto: Viega/pr
Miljøteknologi

Leverandør af vandteknik løfter hovedtallene

Vandkoncernen Viega nærmer sig et tocifret millionoverskud i Danmark. 

For abonnenter

Svendborg Kraftvarme på Bodøvej er blevet købt af Svendborg Fjernvarme. | Foto: PR / Svendborg Kommune
Affald

Kovending i Svendborg: Varmeselskab køber alligevel affaldsforbrænding

Det forbrugerejede Svendborg Fjernvarme overtager kommunens forbrændingsanlæg Svendborg Kraftvarme for et tocifret millionbeløb efter et længere forhandlingsforløb. 

For abonnenter

Seneste nyt

  • Nye amerikanske datacentre i Danmark vil genbruge overskudsvarme – 3. feb.
  • Danva vil have mere fokus på vandforbruget i Power-to-X – 3. feb.
  • Her er ugens bedste historier på CleantechWatch – 3. feb.
  • Grenaa Havn vil være hotspot for genanvendelse af vindmøller – 3. feb.
  • Forsyning påtager sig ansvaret for at tørlægge sø – 3. feb.
  • Kovending i Svendborg: Varmeselskab køber alligevel affaldsforbrænding – 3. feb.
  • Leverandør af vandteknik løfter hovedtallene – 3. feb.
  • Trods protester får byggeri af stort milliardanlæg til biorester grønt lys – 3. feb.
  • Trecifret millioninvestering: Finsk genanvender vil imødekomme øget efterspørgsel – 3. feb.
  • Organisation: Virksomhederne skal få flere kvinder ind på STEM-uddannelser – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Strategisk Forretningsudvikler til CO2- og brintinfrastruktur

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

Watch Job

  • Business Intelligence Specialist

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Scrum Master with a practical approach

Se flere jobs

Job

  • Strategisk Forretningsudvikler til CO2- og brintinfrastruktur

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

Se flere jobs

Kolofon

CleantechWatch
Søg

Sektioner

  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Emma Gelbjerg-Hansen

egh@cleantechwatch.dk

Tlf.: 3330 8343

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Job

Abonnement

Prøv CleantechWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

cleantechwatch@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Læs mere om abonnement her

Adresse

CleantechWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: 3330 8410

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © CleantechWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
CleantechWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge