WSP-chef: Fremtidens klimatilpasningsprojekter er tværfaglige

Der kommer til at være stadig flere tværfaglige klimaprojekter, der involverer både klimasikring, landsskabsarkitektur og byudvikling, vurderer anlægschef i den rådgivende ingeniørvirksomhed WSP.
Bydelen Vorup har i mange år været udfordret af ekstrem regn og stigende vandstande i Gudenåen | Foto: NCC/PR
Bydelen Vorup har i mange år været udfordret af ekstrem regn og stigende vandstande i Gudenåen | Foto: NCC/PR

Når WSP Danmark – det tidligere Orbicon – frem mod 2023 skal være med til at klimasikre bydelen Vorup ved Randers mod hyppigere skybrud og højere vandstande i Gudenåen, er det ikke kun klimatilpasningen, der er i fokus.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også