En del af Watch Medier

CleantechWatchtorsdag2. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
25.08.2021kl. 13.01

Aalborg Portland må sænke prisen på sin grønne cement efter skuffende salg

Prisnedslag skal stimulere efterspørgslen på Aalborg Portlands mindre klimabelastende cement efter svigtende salgstal, fortæller adm. direktør Michael Lundgaard Thomsen.
Foto: aalborgPortland/PR
af SIMONE JAROLICS

Aalborg Portland lover en besparelse på op til 30 pct. på klimakontoen, hvis et byggeri opføres med produktet Futurecem – men alt for få interesserede købere har bidt på krogen.

Det får nu cementproducenten til at tage konsekvensen og fra 1. september "udviske prisforskellen" mellem den Futurecem og konventionel grå cement, lyder det i en pressemeddelelse.

I første halvår af 2021 lå salget af Futurecem på knap 2.000 ton, mens forventningen for hele 2021 har været 40.000 ton.

Vi må dog sande, at udviklingen i efterspørgslen overraskende nok går for langsomt, og der er samtidig lav betalingsvillighed for mere grønne løsninge

Michael Lundgaard Thomsen, adm. direktør i Aalborg Portland

Prisnedslaget, der ifølge cementproducenten indføres før tid, er derfor et nødvendigt skridt for at "stimulere efterspørgslen" på CO2-reducerede løsninger, lyder det fra adm. direktør Michael Lundgaard Thomsen.

"Vi har med prisudligningen fjernet en væsentlig barriere. Nu er der brug for, at resten af værdikæden også byder sig til. Bygherrerne, også de offentlige, skal efterspørge CO2-reduceret beton, rådgiverne skal kende til mulighederne og tage dem med i projekteringen, og entreprenørerne og betonproducenterne skal tilvælge nye løsninger," siger han i meddelelsen.

"Massiv" grøn investering

I december sidste år kunne Aalborg Portland ellers fejre sin første større ordre på CO2-reduceret cement fra affaldsvirksomheden Norecco, der har støbt sit nyeste behandlingsareal på 4.000 kvadratmeter med et underlag af Futurecem, som CleantechWatch tidligere har beskrevet.

Derudover har Aalborg Portland , ifølge Michael Lundgaard Thomsen investeret "massivt" i udviklingen af klimavenlige løsninger som Futurecem.

"Vi må dog sande, at udviklingen i efterspørgslen overraskende nok går for langsomt, og der er samtidig lav betalingsvillighed for mere grønne løsninger," siger direktøren i meddelelsen.

I alt har Aalborg Portland kastet 50 mio. kr. efter udviklingen af Futurcem, mens cementproducenten frem mod 2025 investerer en halv mia. kr. i nye produktionsanlæg. Det betyder også, at den grønne cement har 30 pct. højere udviklings- og produktionsomkostninger end konventionel cement, lyder det.

Et stigende salg af Futurecem skal hjælpe Aalborg Portland med målsætningen om en CO2-reduktion på 660.000 ton frem mod 2030. Herunder en ambition om, at fem pct. af al konventionel beton konverteres til Futurecem, mens målet for 2025 ligger på 50 pct.

Trods ambitiøse klimamål er udslip fra Aalborg Portland, der er Danmarks største CO2-udleder, steget med 30 pct. de seneste fem år.

Ny beregning: Danmarks CO2-budget er opbrugt om højest 15 år

Aalborg Portland vil indfange CO2 i 2022

Kritikere: Verdens store CO2-udledere svigter løfter

Aalborg Portlands CO2-udslip er steget med 30 pct. de seneste fem år trods klimamål

Relaterede artikler:

  • Foto: Reuters/David Gray

    Ny beregning: Danmarks CO2-budget er opbrugt om højest 15 år

  • Foto: Mie Brinkmann

    Aalborg Portland vil indfange CO2 i 2022

    For abonnenter

  • En grafik med status over Paris-aftalen viser, at de store lande halter bagefter på aftalen. | Foto: RITZAU grafik

    Kritikere: Verdens store CO2-udledere svigter løfter

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Helle Damm-Henrichsen, der kender forsyningsbranchen fra flere tidligere direktørposter i Trefor, starter senest 1. juni. | Foto: Din Forsyning
Vand

Vestjysk forsyning henter tidligere Trefor-direktør ind som ny øverstechef

Din Forsyning har fundet afløseren for Christian Udby, der i efteråret rykkede til Sønderborg Forsyning. 
  • Sønderborg Forsyning henter ny direktør fra vestjysk forsyningsselskab
  • Din Forsyning vil bruge overskudsvarme fra plastikfabrik i nyt partnerskab

For abonnenter

Vandrensningsanlæg kan nu bygges direkte ind i containere. Dermed spares der både tid og penge på at samle og skille containere flere gange. | Foto: Bazuki Muhammad/reuters/ritzau Scanpix
Vand

Container-virksomhed satser på fragt af vandrensningsanlæg

Regulering

EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet

Foto: Paul Faith
Regulering

EU vil give grønne virksomheder øget adgang til statsstøtte

Jonas Frank Johannesen er ny senior vice president for IT & Digital Enablement i VELUX. | Foto: Velux
Miljøteknologi

Velux har hentet it-chef fra Egmont

For abonnenter

Foto: Sønderborg Forsyning/pr
Vand

Driftschef: Fremtiden kalder på alternative vandkilder

For abonnenter

Læs også

Foto: Sønderborg Forsyning/pr
Vand

Driftschef: Fremtiden kalder på alternative vandkilder

Vand er en ressource, som ser ud til at blive knap i fremtiden. Derfor kigger driftschef ved Sønderborg Forsyning mod alternative løsninger til at levere vand. 

For abonnenter

Foto: Thomas Borberg
Vand

Miljøministeriet har uddelt tocifret millionbeløb fra ny drikkevandsfond

Både vandselskaber, kommuner og private borgere har søgt om tilskud til beskyttelse af drikkevandet i den nye drikkevandsfonds første ansøgningsrunde.

For abonnenter

Foto: Rgs
Vand

RGS Nordic skal møde i Folketinget efter spildevandskonflikt

Efter den længerevarende konflikt om RGS Nordics miljøgodkendelse til håndtering af norsk oliespildevand skal virksomheden onsdag mødes med Folketingets Miljø- og Fødevareudvalg.

For abonnenter

Seneste nyt

  • EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet – 1. feb.
  • Vestjysk forsyning henter tidligere Trefor-direktør ind som ny øverstechef – 1. feb.
  • Container-virksomhed satser på fragt af vandrensningsanlæg – 1. feb.
  • EU vil give grønne virksomheder øget adgang til statsstøtte – 1. feb.
  • Velux har hentet it-chef fra Egmont – 1. feb.
  • Driftschef: Fremtiden kalder på alternative vandkilder – 1. feb.
  • RGS Nordic skal møde i Folketinget efter spildevandskonflikt – 1. feb.
  • Hillerød Forsyning og Vestforbrænding indgår fjernvarmeaftale med Farum – 1. feb.
  • Miljøministeriet har uddelt tocifret millionbeløb fra ny drikkevandsfond – 1. feb.
  • Plastlobby tager kildesortering i forsvar – 1. feb.
Flere nyheder

Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Strategisk Forretningsudvikler til CO2- og brintinfrastruktur

Watch Job

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Head of Business Development

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

Se flere jobs

Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Strategisk Forretningsudvikler til CO2- og brintinfrastruktur

Se flere jobs

Kolofon

CleantechWatch
Søg

Sektioner

  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Emma Gelbjerg-Hansen

egh@cleantechwatch.dk

Tlf.: 3330 8343

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Job

Abonnement

Prøv CleantechWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

cleantechwatch@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Læs mere om abonnement her

Adresse

CleantechWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: 3330 8410

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © CleantechWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
CleantechWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge