En del af Watch Medier

CleantechWatchfredag3. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
20.11.2022kl. 10.10

Olieland overtager klima-depechen og udskudte slagsmål

Der er begrænsede muligheder for aktivisme i olielandet De Forenede Arabiske Emirater, som skal afholde COP28.
COP27 er netop slut i den egyptiske badeby Sharm el-Sheikh, næste år mødes den globale klimatop i De Forenede Arabiske Emirater. Foto: Joseph Eid/AFP/Ritzau Scanpix
AF RITZAU

Trods forlænget spilletid kom en aftale i hus på klimatopmødet i Egypten, og badebyen Sharm el-Sheikh kan igen koncentrere sig om turisterne.

Nu skal landene levere flere steder på klimaområdet, inden det næste møde næste år afholdes i Dubai i De Forenede Arabiske Emirater.

Et land, hvor der - ligesom i årets værtsland, Egypten - kun er begrænsede muligheder for demonstrationer for de mange aktivister, der deltager.

Omkring 700 egyptere blev tilbageholdt op til og under COP27. Den behandling er uacceptabelt for et FN-møde ifølge Rasmus Stuhr Jakobsen, formand for Globalt Fokus, der er et netværk af civilsamfundsorganisationer.

”Sammen med det globale civilsamfund og klimaforkæmpere kræver vi nu en forsikring fra FN og medlemslandene om, at næste års COP28 bliver en ny start for civilsamfundets adgang og deltagelse i klimaforhandlingerne,” siger han i en skriftlig kommentar.

De Forenede Arabiske Emirater er kendt for olie. Kort tid inden COP27 argumenterede landet, at verden skal fortsætte med at investere i netop det.

Den nærmest stik modsatte pointe kom fra klimaforskere fra hele verden kort tid før. De advarede imod overdreven afhængighed af fossile brændsler.

Mariam Almheiri, landets minister for miljø og klimaforandringer, skal næste år forsøge at få løst flere store spørgsmål, der blev udskudt i år.

En komité skal blandt andet have set på udformning af en klimafond til de mest sårbare ulande, som blev vedtaget ved årets klimatopmøde.

Den skal kompensere for de tab og skader, som landene allerede får efter klimakatastrofer. Men hvor pengene skal komme fra, er der ikke styr på endnu.

På årets klimatopmøde var De Forenede Arabiske Emirater med over 1000 deltagere den største delegation. Over 35.000 deltog i alt til topmødet.

Kigges der på deltagerne, havde 70 af de delegerede fra De Forenede Arabiske Emirater forbindelse til udvinding af fossile brændstoffer.

Til sammenligning talte hele delegationen fra Danmark ifølge mediet Carbon Brief 96 personer. Norge sendte 40 personer. Fra Sverige var der 46.

Det er tanken, at værtskabet for de årlige klimatopmøder skal gå på tur mellem de fem regioner, der opereres med i FN-regi.

Altså Afrika, lande fra Asien og Stillehavsområdet, fra Latinamerika og Caribien, Østeuropa samt landene fra Vesteuropa og andre steder.

Det er endnu ikke besluttet, hvem der skal holde topmødet i 2024. Tjekkiet overvejer at smide sit navn i hatten. Bulgarien har allerede gjort det.

Det årlige topmøde tiltrækker titusindvis af gæster og kan give både international prestige og turistindtægter, men også intens mediedækning.

Det gælder også områder uden for klimaspørgsmålet. For eksempel på manglen på menneskerettigheder, som det er sket for Egypten.

FN-lande vedtager historisk klimafond til ulande ved COP27

Relaterede artikler:

  • Den egyptiske udenrigsminister Sameh Shukri under COP27. Foto: Joseph Eid/AFP/Ritzau Scanpix

    FN-lande vedtager historisk klimafond til ulande ved COP27

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Jens Hartmann
Vand

Danva vil have mere fokus på vandforbruget i Power-to-X

Det haster med at få ændret lovgivningen, hvis vi skal have tilstrækkeligt med vand til at opfylde Danmarks Power-to-X-mål, lyder det fra brancheforeningen.
  • Politiker advarer mod brug af grundvand til varslet elektrolyseanlæg på Bornholm
  • Din Forsyning: Spildevand er kæmpe gevinst i Power-to-x
”Vi forventer at ramme vores målsætning om at sortere en femtedel af den husstandssorterede plast i andet kvartal af 2023,” sagde underdirektør i Damifo Christa Engell Hansen mandag til CleantechWatch. | Foto: Damifo
Nyheder

Her er ugens bedste historier på CleantechWatch

Foto: Marcus Emil Christensen
Miljøteknologi

Grenaa Havn vil være hotspot for genanvendelse af vindmøller

Svendborg Kraftvarme på Bodøvej er blevet købt af Svendborg Fjernvarme. | Foto: PR / Svendborg Kommune
Affald

Kovending i Svendborg: Varmeselskab køber alligevel affaldsforbrænding

For abonnenter

Sådan skal den nye campus med datatcentrene i Sæby se ud. | Foto: Pr/prime Data Centers
Miljøteknologi

Nye amerikanske datacentre i Danmark vil genbruge overskudsvarme

For abonnenter

Arkivfoto.
Vand

Forsyning påtager sig ansvaret for at tørlægge sø

Læs også

Svendborg Kraftvarme på Bodøvej er blevet købt af Svendborg Fjernvarme. | Foto: PR / Svendborg Kommune
Affald

Kovending i Svendborg: Varmeselskab køber alligevel affaldsforbrænding

Det forbrugerejede Svendborg Fjernvarme overtager kommunens forbrændingsanlæg Svendborg Kraftvarme for et tocifret millionbeløb efter et længere forhandlingsforløb. 

For abonnenter

Foto: Rgs Nordic/pr
Miljøteknologi

Udvalg i Slagelse Kommune vil afvise blandingszone til RGS-anlæg

Efter et møde i Klima og Miljøudvalget i Slagelse Kommune onsdag har udvalget besluttet ikke at ville give RGS Nordic tilladelse til at udlede renset spildevand, men afventer møde med Miljøstyrelsen og minister, skriver medie.

For abonnenter

Foto: PER FOLKVER
Affald

Special Waste Systems får grønt lys til at udvide lagerkapacitet

Miljøstyrelsen har givet grønt lys til, at Gemidan-ejede Special Waste Systems kan udvide sit lagerområde. Forbrændingskapaciteten forbliver dog uændret, lyder det fra direktør.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Nye amerikanske datacentre i Danmark vil genbruge overskudsvarme – 16.01
  • Danva vil have mere fokus på vandforbruget i Power-to-X – 15.45
  • Her er ugens bedste historier på CleantechWatch – 14.54
  • Grenaa Havn vil være hotspot for genanvendelse af vindmøller – 13.40
  • Forsyning påtager sig ansvaret for at tørlægge sø – 12.52
  • Kovending i Svendborg: Varmeselskab køber alligevel affaldsforbrænding – 11.06
  • Leverandør af vandteknik løfter hovedtallene – 10.18
  • Trods protester får byggeri af stort milliardanlæg til biorester grønt lys – 09.25
  • Trecifret millioninvestering: Finsk genanvender vil imødekomme øget efterspørgsel – 07.43
  • Organisation: Virksomhederne skal få flere kvinder ind på STEM-uddannelser – 07.07
Flere nyheder

Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Strategisk Forretningsudvikler til CO2- og brintinfrastruktur

Watch Job

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Erfaren IT Supporter

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

Se flere jobs

Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Strategisk Forretningsudvikler til CO2- og brintinfrastruktur

Se flere jobs

Kolofon

CleantechWatch
Søg

Sektioner

  • Miljøteknologi
  • Affald
  • Vand
  • Rådgivning
  • Regulering
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Emma Gelbjerg-Hansen

egh@cleantechwatch.dk

Tlf.: 3330 8343

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Job

Abonnement

Prøv CleantechWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

cleantechwatch@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 482

Læs mere om abonnement her

Adresse

CleantechWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: 3330 8410

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © CleantechWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
CleantechWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge