Helikopter har lokaliseret stort reservoir med rent drikkevand

Din Forsyning har haft en helikopter i luften med udstyr til at søge efter vand. ”Det er som, når folk går rundt med en metaldetektor,” siger geolog Kenneth Ejsbøl. 
Helikopteren med en stor vanddetektor hængende under sig på jagt efter vand til Din Forsynings nye vandværk i Varde. | Foto: Din Forsyning / Pr
Helikopteren med en stor vanddetektor hængende under sig på jagt efter vand til Din Forsynings nye vandværk i Varde. | Foto: Din Forsyning / Pr

Drikkevandet i Varde er så forurenet med pesticider, at Din Forsyning bliver nødt til at blande det med vand fra Esbjerg for at holde sig under grænseværdierne, og det har trods mere end 20 års søgen ikke været muligt at finde et nyt felt med rent drikkevand.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også