Tønder Forsyning bygger nyt renseanlæg – bliver det næststørste i kommunen

Nyt renseanlæg i Tønder Kommune skal aftage spildevand fra lokalt mejeri. Anlægget kommer til at koste et tocifret millionbeløb og bliver det næststørste i kommunen.
Foto: Middelfart Spildevand/PR
Foto: Middelfart Spildevand/PR

Tønder Forsyning skal nu bygge et renseanlæg med en kapacitet til 28.000 personer for et tocifret millionbeløb, der skal rense vand fra Branderup Mejeri, som hidtil selv har renset sit spildevand på et mindre anlæg svarende til 5000 personer, skriver Jydske Vestkysten. Anlægget bliver det næstsstørste i kommmunen kun overgået af renseanlægget i Tønder by og står klar i 2021. 

"Det bliver et rent industrianlæg, og det har vi ikke prøvet at bygge før. Nogle steder vil det blive mere simpelt end et almindelig anlæg, og andre steder vil det være specialiseret," siger direktør for Tønder Forsyning, Bo Ludvigsen, til avisen.

Renseanlægget er endnu ikke færdigtegnet, men anlæggelsen forventes at komme i udbud snarest.

Affald og spildevand står for 75 pct. af de offentlige udgifter til miljøbeskyttelse  

Gribvand Spildevand nedlægger alle mindre renseanlæg langs Nordkysten 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også