Synergi håber på øgede ambitioner om energibesparelser i EU efter nyt CO2-mål

EU's beslutning om at skærpe sit mål for reduktion af drivhusgasudledninger er ikke meget værd, hvis ikke det følges op af et mål for energibesparelser, mener interesseorganisationen, der foreslår et mål på 40 pcts. effektivisering i 2030.
Foto: PR Synergi
Foto: PR Synergi

Det er positivt, at EU-medlemslandene fredag morgen nåede til enighed om, at CO2-udledningen i union skal reduceres med "mindst 55 pct." i 2030 i forhold til 1990, men skal det batte noget, bør reduktionsmålet følges op af klare energibesparelser i EU.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Der bliver smidt for lidt glas i glascontainerne, mener man i Vesthimmerlands Forsyning. | Foto: Peter Hove Olesen

Forsyning vil afskaffe glascontainere

For abonnenter