EU vil sælge grønne obligationer for 1674 mia. kr.

EU vil sælge grønne obligationer for 225 mia. euro svarende til 1674 mia. kr. som en del af sin genopretningsfond, der vil blive et afgørende øjeblik for det ekspanderende marked.
Foto: Thomas Borberg
Foto: Thomas Borberg
Af Ritzau Finans

EU vil sælge grønne obligationer for 225 mia. euro svarende til 1674 mia. kr. som en del af sin genopretningsfond, der vil blive et afgørende øjeblik for det ekspanderende marked.

Det skriver Bloomberg News.

De 225 mia. euro er cirka 30 pct. af EU's 750 mia. euro store redningsfond, meddeler kommissionsformand Ursula von der Leyen i en tale onsdag.

Salget udgør stort set det samme beløb, som der blev solgt grønne obligationer på globalt plan sidste år.

De europæiske lande har accelereret deres planer om at sælge grønne obligationer i år, hvor Tyskland tidligere i denne måned har udstedt sine første obligationer tidligere i denne måned.

"Det vil utvivlsomt styrke det grønne gældsmarked. Det kan lægge pres på andre lande og regioner til at følge EU's eksempel," siger Gregor Vulturius, der er driftschef for Stockholm Sustainable Finance Centre til Bloomberg News.

Planen om at sælge grønne obligationer som del af en redningspakke blev første gang rapporteret af Bloomberg News.

EU-formand lover forslag om meget højere 2030-klimamål

Alle sektorer inddrages i kampen for klimaneutralitet

EU-Parlamentsudvalg kræver 60 procent CO2-reduktion i 2030 

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også