Overskudsvarme fra PTX kan levere 20 pct. af den danske fjernvarme

I en rapport udarbejdet af Cowi, Tvis og fjernvarmens tænketank Grøn Energi vurderes det, at sektorkoblinger mellem PTX-anlæg og fjernvarmen kan give grønnere fjernvarme og billigere brint.
Lokationen i Avedøre hvor et Ørsted-ledet konsortium vil bygge et storskala PtX-anlæg. | Foto: Ørsted
Lokationen i Avedøre hvor et Ørsted-ledet konsortium vil bygge et storskala PtX-anlæg. | Foto: Ørsted

Spaltning af atomer skaber enorme mængder energi i form af varme. En proces som eksempelvis atomkraftværkers imposante køletårne er et monument over, men fænomenet er ikke kun forbeholdt de radioaktive stoffers verden.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også